ალბიონი - ბიბლიოთეკა საერო სკოლა "ალბიონი"

ბიბლიოთეკა

მთავარი » ბიბლიოთეკა » ბიბლიოთეკა

foto1


foto2

ბიბლიოთეკა - ჰოლი

 წიგნსაცავი

სავალდებულო კლასგარეშე საკითხავი ლიტერატურა               
II კლასი 
1.ქართული ხალხური ზღაპრები 
2.იაკობ გოგებაშვილის ”საგანძურიდან” პატარ-პატარა მოთხრობები 
3.ძმები გრიმების ზღაპრები
4.ანდერსენის ზღაპრები 
5.შარლ პერო - ზღაპრები
6.ჯოელ ჰარისი - "ბიძია რამუსის ზღაპრები"
7.ირინე ტალიაშვილი - ზღაპრები
III კლასი 
1.ოტია იოსელიანის ”დაჩის ზღაპრები” 
2.არჩილ სულაკაურის ”სალამურას თავგადასავალი” 
3.კოლოდის ”პინოქიოს თავგადასავალი” 
4.ჯანი როდარი - "ჩიპოლინო"
5.ლუის კეროლი - "ალისა საოცრებათა ქვეყანაში"
6.ალექსი ტოლსტოი - "ოქროს გასაღები, ანუ ბურატინოს თავგადასავალი"
7.ვაჟა ფშაველა - "მუცელა"
8.ასტრიდ ლინდგრენი-"პეპი გრძელი წინდა","ბიჭუნა და სახურავის ბინადარი კარლსონი"
IV კლასი 
1.ვაჟა-ფშაველას ”სათაგური”,"ჩხიკვთა ქორწილი"  
2.ასტრიდ ლინდგრენის ”ლიონერბერგელი ემილის თავგადასავალი” 
3.მარკ ტვენი - "ტომ სოიერის თავგადასავალი" 
4.ჰარიეტ ბიჩერსტოუ - "ბიძია თომას ქოხი" 
5.რევაზ ინანიშვილი - მოთხრობები-"უშიშა პაპას ამბავი""ასი წლის პაპა""მუხა"...   
6.ნოდარ დუმბაძე-მოთხრობები:"ჰელადოს""ძაღლი" 
7.ნუგზარ შატაიძე-"ძმები"  
V კლასი
1.იაკობ გოგებაშვილის-მოთხრობები- ”ბიბლიური ისტორიიდან”
2.ვაჟა-ფშაველას-"დათვი""მგელი""შალვას ნანახი ხატი" 
3.მარკ ტვენი-"უფლისწული და მათხოვარი"   
4.იანუშ კორჩაკი-"მეფე მათიუშ პირველი" 
5.ასტრიდ ლინდგრენი- ”ყაჩაღის ასული რონია”
6.ასტრიდ ლინდგრენი- "ძმები ლომგულები"
7.ანტუან დე სენტ-ეკზიუპერი - "პატარა უფლისწული"
8.ჯონათან სვიფტი-"გულივერის მოგზაურობა"
9.რადიარ კიპლინგი-"მაუგლი" 
  
VI კლასი
1.გ.ჩოხელის მოთხრობები
2.არჩილ სულაკაურის ”ჯადოსნური კაბა” 
3.სელმა ლაგერლოფის ლეგენდები ქრისტეზე
4.ნ.დუმბაძის ”მე,ბებია,ილიკო და ილარონი” 
5.ჩ.დიკენსის ”ოლივერ ტვისტის თავგადასავალი” 
6.ალექსანდრე დიუმას ”სამი მუშკეტერი”  
7.მიხეილ ჯავახიშვილი-"პაპა დინო""ტყის კაცი"
8.ჯეიმს გრინვუდი-"პატარა მაწანწალა"
9.ჟიულ ვენრი-"80 ათასი კილომეტრი წყალქვეშ""დედამიწიდან მთვარემდე"
 VII კლასი
1.დ.კლდიაშვილის ”სოლომონ მორბელაძე” 
2.ლ.ზრაზიკაშვილი-"მამაჩემი"
3.გულქან რაზიკაშვილის ”მამამ ღმერთს ჩამაჰყარა სახელი”
4.ნ. დუმბაძის ”მე ვხედავ მზეს”   
5.ვოლტერ სკოტის ”აივენჰო”
6.გ.ჩოხელის ”მგელი” 
7.ჩარლზ დიკენსის ”დევიდ კოპერფილდი” 
8.ანა ფრანკის დღიურები 
9.ალფონს დოდეს ”ტარტარენ ტარასკონელის უჩვეულო თავგადასავალი”
 VIII კლასი
1.ალ.ყაზბეგის-"მამის მკვლელი""ელგუჯა""განკიცხული" 
2.დ.კლდიაშვილის-"ბაკულას ღორები""შერისხვა""მიქელა" 
3.გრ. აბაშიძის ”ცოტნე ანუ ქართველთა დაცემა და ამაღლება”
4.ცხოვრება ალექსანდრე ყაზბეგისა
5.შ.ბრონტე-"ჯეინ ეარი"
6.ნ.შატაიძე-მოთხრობები
7.გ.ლეონიძე-"ნატვრის ხე"
8.ოსკარ უაილდი-"ბროწეულის სახლი'
       
IX კლასი 
1.ვ.ბარნოვის ”ტრფობა წამებული”, ”ისნის ცისკარი”
2.ლ.სანიკიძის ”წიგნი მოწამეთა” 
3კ.გამსახურდიას ნოველები "ქოსა გახუ"
4.სულხან-საბას ”მოგზაურობა ევროპაში” 
5.ლ.ქიაჩელის „გვადი ბიგვა“ "თავადის ქალი მაია"
6.ს.ჭიალაიას ”ეკატერინე ჭავჭავაძე” 
7.მ.ჯავახიშვილის ”არსენა მარაბდელი”"კვაჭი კვაჭანტირაძე""ჩანჩურა"
8.ჯ.ლონდონის ”დიდი სახლის პატარა დიასახლისი”
9.ნ.ლორთქიფანიძის ნოველები"ბედნიერება""ტრაგედია უგმიროთ""რაინდები""ერთპერანგიანი"
10.ფრანკ კაფკა-"წერილები მამას""მეტამორფოზა"
11.პროსპერ მერიმე-"მატეო ფალკონე""შარლ IX-ის ქრონიკები"
X კლასი
1.გ.დოჩანაშვილის ”სამოსელი პირველი”
2.კ.გამსახურდიას ”მთვარის მოტაცება”
3.აკა მორჩილაძე-"სანტა ესპერანსა"
4.ნ.გელაშვილი-მოთხრობები: "დედის ოთახი"
5.ოლია ოკუჯავა-დღიურები და მიმოწერა გალაკტიონთან
6.ედ.ყიფიანის მოთხრობები
7.ნ.ლორთქიფანიძე-"კერიასთვის""ჟამთა სიავე"
8.მიხეილ ჯავახიშვილი-"კურდღელი""თეთრი საყელო"
9.ლ.ტოლსტოი-"მამა სერგი""ივან ილიჩის სიკვდილი""ანა კარენინა"
10.ჰემინგუეი-"იქ.სადაც სინათლეა""კილიმანჯაროს თოვლიანი მთა""მშვიდობით იარაღო"
11.ვ.ჰიუგო-"პარიზის ღვთისმშობლის ტაძარი"
12.ოსკარ უაილდი-"დორიან გრეის პორტრეტი"
13.ჰომეროსის-"ილიადა"
14.ლერმონტოვი-"მწირი"
15.ჩეხოვი-მოთხრობები:"მსუქანი და გამხდარი""ქალი ძაღლით""ალუბლის ბაღი""რუდ შილდის ვიოლინო"
 XI კლასი
1.დოსტოევსკი-"ძმები კარამაზოვები"
2.გრ.რობაქიძე-"გვალის პერანგი""ჩაკლული სული"
3.გოეთე-"ფაუსტი"
4.გურამ დოჩანაშვილი-"სამოსელი პირველი"" ორნი აქა-იქა"
5.პ.კაკაბაძე-"ყვარყვარე თუთაბერი"
6. შექსპირი-"ვენეციელი ვაჭარი""რომეო და ჯულიეტა""ზაფხულის ღამის სიზმარი""რიჩარდ მეორე"
7.ბალზაკი-"შაგრენის ტყავი""მამა გორიო"
8.თ.ჭილაძე-"გზაზე ერთი კაცი მიდიოდა"
9.ნ.აგიაშვილი-"პირად-პირადი"
10.დანტე ალიგიერი-"ღვთაებრივი კომედია"
11.სტენდალი-"წითელი და შავი"
12.აკაკი ბაქრაძე-"სკოლას""სულის ზრდა""ფხიზელი გონების ძალა"
XII კლასი
1.დოსტოევსკის ”იდიოტი”,”დანაშაული და სასჯელი”
2.ჭაბუა ამირეჯიბი-"დათა თუთაშხია"
3.კ.გამსახურდია-ესეები
4.შექსპირი-"ჰამლეტი""მეფე ლირი"
5.თ.ჭილაძე-"ყოველმან ჩემმან მპოვნელმან"
6.დიმიტრი უზნაძე-"ცხოვრების აზრი"
7.გურამ ასათიანი-"სათავეებთან"(წერილები შერჩევით)
8.ნ.შატაიძე-"მოგზაურობა ევროპაში ანუ ევროპაში რა მინდოდა"
9.ოთარ ჩხეიძის, ზურაბ კაკაბაძის, ჯემალ ქარჩხაძის, თამაზ ნატროშვილის წერილები.(შერჩევით)